The following shows writing examples at various proficiency levels. These were produced by real language learners and may contain errors. See Writing Section Tips at the bottom of this page.

Polish Proficiency Tests and Resources

Writing Examples

Level 1: | Novice-Low

At this level, I am able to create individual words that have no extended meaning.

I can share some simple vocabulary, which deals with the prompt/task/situation, but I tend to struggle to connect those words to create meaning.

brat, grać, telefon

Level 2: | Novice-Mid

At this level, I am beginning to develop the ability to create meaning by grammatically connecting words.

Specifically, I can connect some basic subjects and verbs or verbs and objects, but I may be inconsistent at doing this.

I am often limited in my vocabulary to Novice level topics that I experience in my every-day life or that I have recently learned.

Ja gram komputer.

Level 3: | Novice-High

At this level, I can create simple sentences with very basic grammatical control and accuracy.

There are often errors in my responses, while at the same time I might have good control with some very simple structures and functions of the language that I have just learned or studied.

At the Novice levels, errors are expected as I try to create simple sentences. Generally, the sentences that I am able to create are very basic and simple with few, if any, added details.

Lubie grac na komputer. Mam duzo fajnych gier. Komputer jest super.

Level 4: | Intermediate-Low

At this level, I can create simple sentences with some added detail; such sentences help create VARIETY.

At the Intermediate Low level, simple sentences are enhanced by use of prepositional phrases, helping verb usage, as well as some adverbs and a variety of adjectives.

I generally create independent sentences (ideas) that can be moved around without affecting the overall meaning of the response. There are still a number of errors in my response, but I have fairly good control of more basic sentences. I am feeling more confident in using different structures and expanding vocabulary and taking more risks with my responses.

Telewizja dla dzieci jest zła. dzieci grają w gry wideo po szkole. Dzieci lubią bawić się na zewnątrz każdego dnia. Moi znajomi lubią grać w piłkę nożną po szkole każdego dnia. to jest dobra rzecz.

Level 5: | Intermediate-Mid

At this level, I can now create enough language to show groupings of ideas.

My thoughts are loosely connected and cannot be moved around without affecting meaning.

I can also create a few sentences with complexity and am able to use some transition words.  I am also able to use more than just simple present tense, but often make mistakes when I try to use other tenses.

My vocabulary use is expanding and I am able to use more than the usual, high frequency or most common vocabulary. I feel that I am able to create new language on my own and communicate my everyday needs without too much difficulty.

Oglądanie telewizji ma pozytywne i także negatiwne effekty. Niektóre negatywne effekty to są problemy z oczami, siedzenie ciągle w domu i niechęć do niczego. Dlatego małe dzieci to tylko chcą bawić się na komputeże albo oglądać telewizje zamiast bawić się na polu z kolegami albo koleżankami. Take rzeczy mają effekty na dziecka. Dziecko ma problemy z komunikacją. Dzieci w przyszłch czasach to niemieli probelmów z oczami a teraz są tylko problemy z oczami w dzieci. Niektóre programy na telewizji dzieci niemogą oglądać ale niestety oglądają. Ale taże są pozytywne effekty też. Niektóre pozytywne effekty to radość, i rozwinińcie muzga. Jak dzieci oglądają telewizje to mają bardzo dużo radośći. Dzieci się śmieją i bawią się. Są pozytywne i negatywne effeckty telewizji i ger.

Level 6: | Intermediate-High

At this level, I have good control of the language and feel quite confident about an increasing range of topics.

There are still some occasional errors in my language production, but that does not hinder my ability to communicate what I need to share.

I can use circumlocution to explain or describe things for which I do not know specific vocabulary or structures. I can understand and use different time frames and am just beginning to develop the ability to switch most time frames with accuracy. I can use transition words and concepts with some ease. My language has a more natural flow, but I still may have some unnatural pauses or hesitations.

Telewizja nie jest zła. Po ekspozycji na odpowiednie programy lub pokazy, dziecko może uczyć się dobrych rzeczy. Badania wskazują, że telewizja może mieć pozytywny wpływ na dzieci. Może pomóc im zmienić zachowanie i nastawienie na dobre. Istnieje kilka kanałów, które emitują tylko treści edukacyjne obejmujące takie tematy, jak sztuka i rzemiosło, nauka, historia, geografia i matematyka. Telewizja jest także świetnym medium, które eksponuje dzieci na różne języki na całym świecie. Telewizja pozwala podróżować dookoła świata bez konieczności opuszczania domu. Zabiera to twoje dziecko do różnych krajów i kształci je o różnych kulturach na świecie. Dzięki doborowi programów Twoje dziecko może poznać ludzi i ich tradycje, style życia i postawy. Negatywne skutki dla dzieci są mniejsze lub brak interakcji z rówieśnikami może wpływać na ich rozwój społeczny. Telewizja zjada czas, w którym mogą wchodzić w interakcję z innymi dziećmi w ich środowisku społecznym, co może wpływać na ich wiedzę i zrozumienie interakcji społecznych i zachowań. Telewizja może być edukacyjna, ale nadmierne oglądanie może wpłynąć na rozwój mózgu dziecka, wynika z badań. Pierwsze kilka lat w życiu Twojego dziecka są bardzo ważne dla rozwoju mózgu.

Level 7: | Advanced-Low

At this level my response contains a number of complexities with higher degree of accuracy.

Such language allows me to address each aspect of the prompt more completely and with more depth of meaning.

I am able to use Advanced vocabulary or Advanced terms, conjugations etc. with confidence. I feel that I can create natural flow using as much detail and descriptive language as possible to create a clear picture. Errors with more complex structures may still occur. My ability to switch time frames begins to increase in accuracy.

W dzisiejszych czasach można znaleść telewisor lub komputer w każdym domu. Zaganiani rodzice często stawjają dziecko przed ekranem i puszczają jemu jakąś bajkę gdy nie mają czas je bawić. Właśnie tak się zaczyna ciągly użytek nowych urządzeń i uzależnienie do gier komputerowych, serialii, stron internetowych, i do własnych telefonów komórkowych. Korzystanie z tego wszystkiego ma rozmaite skutki na dzieciach ponieważ pomaga im uczyć się w jaki sposób mają używać komputer razem z klawiaturą, niestety też ich skłania do siedzenia w domu zamiast iścia na podwórko na świeże powietrze. Oglądając telwizje, dzieci mogą poznawać inne języki naprzykład język francuski lub hiszpański. Różne programy edukacyjne też mogą pomagać dzieciom przygotowywać się do szkoły i uczyć się o sytuacjach życiowych i jak powinno się reagować. Gry komputerowe też uczą dzieczi jak posługiwać się stronami internetowymi i również wspomagają z trenowaniem koordinacji odruchowej. Oczywiście takie gry też mają skutki złe. Dzieci mogą się uzależnić od nich i nie chcą odejść od ekranu. To może powodować wady wzroku i powodzić otyłość w młodych dzieciach które może im zagrarzać cukrzycą. Owszem telewizja przedstawia czasami nie-realną wersję życia które może powodować trudności gdy dziecko zacznie chodzić do szkoły. Wiadomo jest że komputery i telewizja są faktem życia i prawdopodobnie nie znikną w najbliszym czasie, więc musimy korzystać z nich żeby nasze życie polepszać ale również uważać żeby dzieciom nie sprawić krzywdy.

Level 8: | Advanced-Mid

At this level my response demonstrates my ease with the language.

I am able to create a response which not only addresses each aspect of the prompt, but delves into each point with clarity and concise language.

I am able to incorporate a number of more complex structures as well as Advanced vocabulary and Advanced phrases with a higher degree of accuracy throughout the majority of the response.

The language I create has a natural flow due to the way I incorporate a variety of patterns and complexities into my response. My response shows my ability to create language that has sophistication of language skills and syntactical density. My ability to switch time frames accurately is evident, if called for in the prompt.

Wyskakuję z łóżka i uderzam brzęczący budzik z całej siły. Jest godzina szósta nad ranem. Lekko poirytowany, przechodzę na drugą stronę pokoju i włączam komputer. Właśnie po to nastawiłem sobie budzik na tak wczesną godzinę. Mam siedem, niecałe osiem lat i już jestem uzależniony od gier komputerowych. Dzięki Bogu, jedenaście lat później, przestałem marnować swój czas. Będąc prawie dorosłym członkiem społeczeństwa, mogę przyznać że oglądanie telewizji i granie w gry komputerowe pomaga w rozwoju dziecka, ale tylko w umiarkowanych ilościach. Te dwie czynności mogą być pozytywne w skutkach. Po pierwsze, telewizja i gry uczą dzieci języka. Dziecko oglądające film zapamięta dużo zwrotów i słów które może potem wykorzystać w rozmowie. Ponadto, dzieci uczą się korzystać z i obsługiwać różne rodzaje technologii - umiejętność która jest niezbędna w dzisiejszych czasach. Nauka języka i zdobywanie umiejętności posługiwania się technologią powinne być wystarczającymi powodami do pozwalania dzieciom korzystania z obydwóch tych rozrywek, Niestety, bez umiaru, wszystko może zaszkodzić. Bardzo łatwo jest dziecku się uzależnić do telewizji lub gier. Za duże korzystanie z tych rozrywek powoduje szybszą utratę wzroku. Uzależnione dziecko także może przestać odrabiać zadania domowe lub pomagać w domu. zęsto dzieci takze zle sie zachowuja, albo są nadpobudliwe, bo telewizja i gry uczą też przemocy. Takie dziecko także będzie bardziej niewyspane niż jego nieoglądający i niegrający rówieśnicy. Brak umiaru w graniu i oglądaniu ma straszne konsekwencje na rozwój i zdrowie dzieci. DZieci powinny spędzać dużo czasu na dworze i z kolegami żeby dobrze się rozwijać. Bardzo łatwo jest wpaść w taką pułapkę, kiedy się jest młodym, więc odpowiedzialność ta spada na rodziców. Rodzice muszą chronić swoje dzieci od nadużywania technologii. Najlepiej, zeby wprowadzali limit czasowy i traktowali elektronike jak nagrodę za dobre sprawowanie i wykonywanie obowiązków domowych. Cieszę się, że się opamiętałem i zmieniłem swoje nawyki, bo nie wiem co by teraz sie ze mna stalo i czy skończyłbym szkole i miał przyjaciół. Kiedy sam zostanie ojcem będę bardzo uważał, żeby moje dzieci nie spędzały całych dni przed ekranem.

Writing Section Tips

Additional resources can be found in the Power-Up Guide and on our Video Tutorials page.

  • Be a ‘show-off’ – this is the time to show what you can do!
  • Be organized in your writing.
  • Challenge yourself to go above and beyond what you normally write.
  • Be creative and don’t stress out over possible errors. Perfection is not the goal!

Simply do your best and enjoy creating and communicating in the language that you are learning.

Good Luck!

How do I type in Polish?

Read our Writing Input Guide to learn how to type in Polish.